نهال و گیاهان آپارتمانی

معرفی گل بگونیا رکس

بگونیای زیبا

گل بگونیا رکس

بگونیا

معرفی بگونیا رکس:

این گل به کشور برزیل مربوط است و به طور کاملا تصادفی در سال 1960 کشف شد که از همان موقع مورد توجه قرار گرفت. این گل در اوایل یک ارکیده ساده محسوب می شد و کمی بعد از آن انواع متفاوت تری از بگونیا رکس کشف شد که برگ های نارنجی ، زرد و قرمز داشت . بگونیا رکس هنوز هم برای محیط خانه طرفداران زیادی دارد.

بگونیا رکس یک گیاه نیمه گرمسیری و چندساله است که معمولا در گلدان و به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شود. گونه‌هایی که به صورت گسترده در سراسر جهان از بگونیا به فروش می‌روند، گونه‌هایی تغییر یافته از بگونیای آسیای شرقی هستند.
از میان تمام انواع بگونیا، بگونیا رکس یکی از زیباترین گیاهان است. گاهی به آن بگونیای نقاشی شده یا بگونیای برگ فانتزی نیز گفته می‌شود

مشخصات:

بگونیا رکس یا برگی با نام علمی “begonia rex” گیاهی با ساقه های گوشتی و خزنده، برگهایی به شکل قلب و رنگارنگ است که هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کند. زیستگاه اصلی بگونیا رکس هیمالیا می باشد و از خانواده بگونیاسه است.

بگونیا برگی گیاهی بسیار مقاوم و زیبا می باشد که دارای واریته های متعددی است و در سبدهای آویز نگهداری می شود و از برگهای آن در فلاور باکس ها یا دسته گل نیز استفاده می شود. گل بگونیا رکس مناسب برای نگهداری در فضای آپارتمان می باشد و با برگهای مخملی و خوشرنگی که دارد می تواند تفاوت خاصی را در بین گیاهان آپارتمانی شما ایجاد کند.

انواع بگونیا رکس:

بگونیا

پنجه ای

موکتی

مخملی

برگی

بگونیا شکوفه هم دارد اما چون ریز هستند، معمولا باغبانان آنها را از گیاه جدا می‌کنند تا برگ‌ها بهتر خودنمایی کنند. بعضی از انواع رکس در طول زمستان به خواب زمستانی فرومی‌روند.

 

شرایط نگهداری گل بگونیا رکس:

به طور خلاصه باید گفت که بگونیا برگی به نور زیاد و فیلتر شده، آبیاری متوسط (زمانی که خاک خشک شده آبیاری کنید)، رطوبت متوسط و زیاد و خاکی سبک نیاز دارد پس در ادامه تمام نیاز ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

نور

یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین نیازهای این گیاه نور کافی می باشد، این گیاه نور زیاد را دوست دارد ولی به هیچ وجه نور مستقیم را تحمل نمیکند پس بهتیر نور نور زیاد فیلتر شده می باشد یعنی شما میتوانید گلدان را کنار پنجره جنوبی و پشت پرده قرار دهید تا رشد فوق العاده ای داشته باشه.

آبیاری

بگونیا محیط و خاک مرطوب را دوست دارد مخصوصا در تابستان ولی به هیچ وجه خاک باتلاقی برای اون مناسب نیست و موجب زرد شدن برگ و پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد، بهتره از آب بدون املاح (آبی که به مدت ۲۴ ساعت در محیط مونده باشه و تمامی املاح اضافه آن خارج شده باشه) برای آبیاری استفاده کنید. بهتره که زمانی که خاک گلدان به اندازه یک بند انگشت خشک شده گیاه را کاملا سیراب کنید به این شکل که پس از آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

میزان روطبت و غبارپاشی

بگونیا

برای داشتن گیاهی شاداب و سرحال روطبت نقش اصلی را ایفا میکند، بگونیا برگی رطوبت را دوست دار ولی چون بسیار مستعد بیماری های قارچی هست به شکل مستقیم گیاه رو غبارپاشی نکنید بهتره از حالت جزیره ای برای تامین رطوبت استفاده کنید. و یا گیاه رو در وسط سایر گیاهان قرار دهید تا رطوبت آنها را جذب کند. در صورت استفاده از حالت جزیه ای به هیچ وجه کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.

تغذیه و کوددهی

همانند سایر گیاهان آپارتمانی برای رشد و سرحال بودن نیاز به تغذیه دارد سعی کنید هر هفته و با آبیاری گیاه آن را تغذیه کنید، برای این کار مقدار ۱ گرم کود کریستالون (سه بیست خوبه) رو در یک لیتر آب حل کنید و از اوایل بهار تا اواسط پاییز به گیاه بدید ولی زمستان کوددهی رو متوقف کنید.

خاک مناسب

خاک سبک رو دوست داره و شما برای اون میتونید از خاک های آماده گیاهان آپارتمانی هم استفاده کنید ولی اگر قصد تهیه خاک رو در خانه دارید مقداری خیلی کمی خاک باغچه را با پرلیت، پیت ماس و کوکپیت مخلوط کنید و مقدار اندکی هم ماسه به آن جهت بالا بردن زهکشی اضافه کنید. در ضمن بگونیا برگی خاک اسیدی رو دوست داره.

تعویض گلدان

در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگ های ترد و شکننده گیاه صدمه وارد نشود ، در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگ تر تعویض نمایید ، بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگ ها

با اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید ، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

هرس کردن:

اگر بگونیا را به عنوان گیاهی چند ساله نگهداری می‌کنید هرس کردن کاری لازم برای آن است. بعد از پایان گل‌دهی باید شاخه‌های گیاه را تا یک سوم کوتاه کنید.
در طول سال نیز می‌توانید برای شکل دادن به گیاه، شاخه‌های لازم را هرس کنید. برخی از انواع بگونیا در زمستان گل می‌دهند بنابراین باید هرس کردن آن‌ها را به فصل بهار موکول کنید. هیچ‌گاه بگونیا را در زمان گل‌دهی هرس نکنید زیرا گیاه برای تامین انرژی و نگهداری گل‌هایش به تمام برگ‌ها و شاخه‌ها نیاز دارد.

مراقبت در زمستان:

اگر بگونیای خود را در خارج از خانه و در باغچه نگهداری می‌کنید در طول زمستان باید آن را از خاک خارج کنید و درون یک دستمال کاغذی یا روزنامه بپیچید سپس آن را درون یک جعبه و در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید تا در فصل بعدی دوباره بکارید.
اما اگر بگونیای خود را در گلدان نگهداری می‌کنید می‌توانید در طول زمستان آن را درون خانه و در دمای معمولی اتاق نگهداری کنید. فقط به خاطر وجود وسایل گرمایشی باید مراقب خشکی هوای داخل منزل باشید و سعی کنید اطراف گیاه را کمی مرطوب نگه دارید.

سمی بودن:

این گیاه حاوی کلسیم اگزالات است، ترکیبی که برای سگها و گربه‌ها سمی است.
ین سمیت هنگامی مشکل ساز می‌شود که حیوانات گیاه را خورده باشند بخصوص بخشهای زیرین و موجود در خاک آن را.
عوارض خوردن بگونیا رکس به صورت نارسایی کلیوی، خروج بی اختیار بزاق دهان و تهوع ظاهر می‌شود. پس بگونیا را در مکانی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

روش تکثیر:

فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای تكثیر و ازدیاد بگونیا رکس است. برگ هایی با عمر متوسط را انتخاب و با استفاده از یك چاقی تیزكه به بافت برگ صدمه نرساند و آن را له نكند، برگ را به بخشهای منظم در قالب طبیعی آن ببرید.

سپس قطعات برگ را به آرامی و با دقت بردارید و از سطح پشتی برگ و میان رگبرگهای اصلی، در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و روی سطح كمپوست مخصوص بذر و قلمه، در داخل سینی بذر، بخوابانید و به آرامی روی سطح خاك فشار دهید.

سپس روی تكه های برگ را با كیسه پلاستیكی بپوشانید و در دمای حدود 21 درجه سانتی گراد نگاه دارید. پس از مدتی برگ ها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید ، تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

 

نکات مهم برای نگهداری بگونیا:

بگونیا

  • شما میتوایند خیلی راحت این گیاه را برای چند سال نگهداری کنید ولی پیشنهاد میشود که هر ساله از آن قلمه تهیه کنید تا گیاه جوانتر و شادابتری داشته باشید. دلیل بعدی که باید از این گیاه قلمه تهیه کرد این است که با رشد گیاه و بالا رفتن سن آن برای رشد نیاز به مواد مغذی زیادتری است که با فراهم نکردن آن گیاه شروع به ریزش برگ خواهد کرد.
  • وضعیت قرار گیری گل‌ها در بگونیاها طوری است که گل‌های نر و ماده بر روی یک بوته قرار دارند و از نظر همزمانی رسیدن دایره گرده و کلاله هیچ مشکلی نیست در نتیجه تولید بذر به وفور صورت می ‌گیرد. بگونیاهای همیشه گلدار به وسیله بذر به راحتی قابل تکثیر هستند.
مشکلات و بیماری های رایج بگونیا رکس

یکی از بیماری های رایج این گیاه سفیدک می باشد که رو برگها به صورت لکهای پودری سفید ظاهر میشود از دیگر بیماری های رایج بوترتیس است که عامل اصلی آن بیماریهای قارچی می باشد ولی کمی خطرناک تر چون موجب پوسیدگی ساقه گیاه خواهد شد و در طول این بیماری لکه های قهوه ای روی برگها و ساقه گیاه دیده می شود و برای حل مشکل باید گیاه را با استفاده از قارچ کس سمپاشی کنید.

1.ایجاد لکه قهوه ای یا خاکستری روی برگ:

اگر روی برگهای بگونیای خود لکه های خاکستری که متمایل به قهوه ای هستند دیدید حتما گیاه را با استفاده از قارچ کش هر دو هفته کیبار سمپاشی کنید و گیاه را به محلی با تهویه مناسب منتقل کنید، اگر در کنار منابع گرما است حتما آن را دور کنید.

2.ریزش برگ در فصل زمستان:

یکی از مشکلاتی که این گیاه با سرد شدن هوا با آن مواجه میشود ریزش برگها می باشد سعی کنید گیاه را به محلی با دمای حداقل ۱۲ درجه سانتی گراد منتقل کنید و به مرور ریزش برگها متوقف خواهد شد.

3.رنگ پریدگی و ریزش برگها:

عامل اصلی آن آبیاری زیاد و یا بیماری قارچی باشد که در برخی مواقع دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد پس در آبیاری بگونیا رکس دقت کافی را داشته باشید.

4.زیر برگها تار عنکبوت دیده می شود:

اگر زیر برگهای بگونیای شما تار عنکبوت دیده می شود و یا برگهای جدد گیاه کمذنگ هستند حتما گیاه را هر ۱۴ روز یکبار گیاه را با استفاده از حشره کش سمپاشی کنید، برای شروع میتوانید از حشره کش های معمولی هم استفاده کنید.

5.برگها صورتی و لوله میشوند:

اگر برگ گیاه شما شروع به لوله شدن و تغییر رنگ به صورتی کرده است و حاشیه برگها خشک و چروک می شود، نشانه آبیاری کم می باشد سریعا گیاه ذو آبیاری کنید و اجازه بدید بعد از مدتی مشکل کم کم ناپدید میشود، یکی از عوامل دیگر هم گرمای محل نگهداری است.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا