نهال و گیاهان آپارتمانی

گیاه پتوس و انواع آن به همراه ویدیوی آموزش تکثیر پتوس

پتوس به همراه آموزش تکثیر

معرفی گیاه پتوس

پتوس

نام پارسی اصیل این گیاه ، لوکژ بوده است. که اشاره به پیچیدگی شاخه های این گیاه دارد. معیار زیبایی پتوس برگ های آن است. شاخه های رونده آن زیبایی این گیاه را دوچندان کرده است. پتوس گیاهی زینتی آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری از گونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. معمولا طول این گیاه از 180 تا300 سانتی متر است. برگ‌های آن به رنگ سفید، سبز، زرد هستند. به ندرت پیش می‌آید که این گیاه گل دهند ولی بعضی مواقع گل های بسیار کوچکی بر روی ساقه ها رشد می‌کند.

این گیاه بومی جنگل های جزایر سولومون است و قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود می باشد.گیاه پوتوس نه تنها می تواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک می کنند. علاوه بر این، پوتوس ها رطوبت جو را افزایش می دهند و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین می کنند و نقش عمده ای در اکسیژن سازی و پاکسازی هوا از سموم و انرژی های منفی ایفا می‌کند.

پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، و در صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ ها نمود پیدا می کند. مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتی که رطوبت بسیار بالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوار قابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثر تجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.

پتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمول برای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیمهای خزه‏ دار است.

 

برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:

قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله ای را در گلدان قرار دهید، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را که خارج از خاک است با خزه بپوشانید. برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که پتوس را کاشتید ساقه اصلی اش را به خزه ببندید. در موقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محل هایی که روی خزه قرار دارد ریشه میزند، این ریشه ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه میگردد.

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیاز به قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏ های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏ های ریشه‏ دار را در کنار بوته مادری بکارید.

 

انواع گل پتوس:

پتوس2

 1. بلک (سبز): این گیاه سبز دارای برگهای قلبی شکل به رنگ سبز تیره است و از ساده ترین و پرطرفدار ترین نوع پوتوس است که نسبت به گونه های دیگر سازگاری بیشتری دارد. قابیلت رشد در نور کم از جمله ویژگی های این گیاه است.
 2. مرمری (ملکه مرمری): پتوس مرمری دارای برگهایی شبیه به پوتوس سبز در رنگ بندی بسیار زیبای سبز و سفید است و همانند مرمر کمیاب و گرانبهاست. این گیاه برای داشتن برگهایی با طیف رنگی زیبا به نور بیشتری نیاز دارد.
 3. نئون (طلایی): پتوس نئون با برگهای سبز نئونی به زیبایی می‌درخشد و در عین سادگی دارای ظاهری خاص و متفاوت است. این گیاه می‌تواند مانند پتوس سبز در محیط های با نور کم مانند ادارت و… رشد خوبی داشته باشد.
 4. نقره ای (ساتن نقره ای): پوتوس نقره ای با برگهای خاص و منحصر به فرد سبز و خاکستری، سازگاری بالایی نسبت به نور کم و آبیاری کم دارد و از گونه های مقاوم و کمیاب  محسوب می‌شود.
 5. ابلق: پتوس ابلق دارای برگهای سبز، زرد و طلایی است و سازگاری بالایی دارد.
 6. سفید (شاد): پتوس ارتشی دارای برگهایی کوچکتر از گونه های دیگر است و سازگاری کمتری دارد.

 

چرا گل پتوس رشد نمیکند؟

پتوس

رشد نکردن گل پتوس بسیار رایج است، و این می‌تواند نشانه این باشد که از محیط زندگی یا رفتار شما نامناسب است. البته چند دلیل وجود دارد که باعث کند شدن یا توقف رشد گل پتوس می‌شود.

 • میزان آبیاری کم یا آبیاری بسیار زیاد یکی از دلایل توقف یا کند شدن رشد گلپتوس است. آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه و آبیاری کم موجب خشکی گیاه می‌شود.
 • دمای خانه معتدل نباشد یعنی خیلی گرم یا خیلی سرد باشد.
 • مقدار کود درخاک در حد مجاز برای گیاه نباشد.
 • مواد مغذی در خاک کم باشد.
 • نوری که به گیاه میرسد بسیار زیاد یا بسیار کم باشد. باید گیاه در محیط سایه دار، قرار گیرد به طوری که در زمانی از روز فقط مقداری نور آفتاب به آن بتابد.
روش های تقویت و نگهداری گل پتوس:

پتوس

با اینکه بسیار نگهداری از گیاه پتوس راحت است اما باید چند نکته را راجع به نگهداری و تقویت گیاه پتوس بدانید.

 1. نور: گل پتوس در نور کم بسیار خوب رشد می‌کند. اما اگر از آن داخل منزل نگهداری میکنید، نور متوسط برای آن ایده آل تر است. و اگر در حیاط یا بالکن از آن نگهداری می‌کنید، آن را در سایه نگهدارید یا جایی که به آن نور زیادی نتابد زیرا باعث از بین رفتن یا خشکی برگهای گیاه می‌شود.برگهای خیلی زرد نشان دهنده تابش نور خیلی کم هستند.
 2. آبیاری: خاک گل پتوس باید مرطوب باشد، امامراقب باشید که به این گیاه زیاد آب ندهید. برای مطمعن شدن از رطوبت ریشه گیاه پتوس، برگ ها را بررسی کنید. اگر برگها پژمرده  و قهوه ای بود به این معنی است بیشتر به آن باید آب بدهید و اگر برگ ها خیلی زرد  بودند به این معناست به گیاه به مقدار بیشتری آب داده اید. این آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه گیاه پتوس می‌شود، بنابراین اصلا اجازه ندهید این گیاه زیاد در آب بماند درست است که این گیاه در آب مانند خاک رشد میکند، اما مراقب باشید زیاد در آب نماند تا ریشه بزند بعد ازمدتی آن ساقه بریده شده برای تکثیر رادر خاک قرار دهید تا رشد کند و به آن فقط به مقدار نیاز آب دهید.
 3. خاک: خاک گیاه پتوس از خاک برگ و باغچه و ماسه به میزان یکسان تشکیل می‌شود. که خاک بسیار سبکی است. البته برای تقویت خاک گیاه پتوس میتوان در تابستان یک مرتبه و در تابستان سه الی چهارمرتبه به آن کود مایع اضافه کرد.
 4. دما: گل پتوس با توجه به اقلیم گرمسیری که از آن آمده در دمای 55-85 درجه فارنهایت دوام میآورد اما بهترین دما برای آن 70-90 درجه فارنهایت است براساس رطوبتی که باید گیاه داشته باشد.
 5. آب: زمان مناسب برای آبیاری پتوس زمانی است که روی خاک گلدان کامل خشک شده باشد. بهتر است این گیاه در آب نگهداری شود تا مشکلات آبیاری نادرست و آلودگی های خاک برای آن اتفاق نیفتد. گیاه پتوس خاک همیشه خشک و یا مرطوب را دوست ندارد و با آبیاری منظم از خشکی کشیدن گیاه که سبب قهوه ای و خشک شدن لبه برگها می‌شود، جلوگیری کنید. همچنین اجازه ندهید خاک پتوس حالت باتلاقی پیدا کند چرا که در این زمان رشد گیاه متوقف می‌شود و خطر پوسیدگی ریشه آن وجود دارد.
 6. کود: بهترین زمان برای دادن تقویت کننده گل پتوس، از ابتدای فروردین تا آخر آبان است به طوری که هر ماه ۳ گرم کود مخصوص پتوس و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی به آن بدهید.
آیا این گیاه پتوس سمی است؟

پتوس

گیاه پتوس سمی است، اما کشنده نیست. این گیاه حاوی کلسیم اگزالات است که اگر فرزند یا حیوان خانگی شما اشتباها از برگ گیاه بخورد دچار حالت تهوع و استفراغ شدید می‌شود. پس اگر کودک و حیوان خانگی دارید و از گیاه پتوس در خانه نگهداری میکنید بسیار مراقب آنها باشید.

تعویض گلدان گیاه پتوس: این گیاه در گلدان های تنگ به خوبی رشد می‌کند، اما زمانی که ریشه های آن از گلدان رهکشی شده، بیرون آمد؛زمان تعویض گلدان رسیده است تا ریشه ها آسیب نبیند.

هرس کردن گیاه پتوس: با بلند شدن ساقه‌های پتوس می‌توانید آنها را هرس نمایید تا گلدانی پرپشت‌تر داشته باشید. ساقه‌های بریده شده را در آب بگذارید تا ریشه بزنند و دوباره آنها را در همان گلدان بکارید تا پرپشت شود.

نحوه تکثیر پتوس: برای این کار شما میتونید از روش قلمه زدن ساقه و برگ و همچنین تقسیم بوته استفاده کنید که در ادامه هر دو روش را به شما خواهیم گفت:

 

تکثیر پتوس از طریق قلمه زدن

پتوس

مرحله اول

وسایل مورد نیاز جهت قلمه‌زنی:

 1. قیچی
 2. ظرف برای قلمه‌ها
 3. آب
 4. گلدان برای قلمه‌ها
 5. خاک گلدان یا باغچه

مرحله دوم

بردین ساقه‌های پتوس: شاخه‌های بلند و مناسب را در نظر بگیرید. هر ساقه را می‌‎توان به چندین قلمه تبدیل کرد.

مرحله سوم

تک برگ کردن قلمه‌ها: شاید دیده باشید که اکثرا قلمه را بصورت ساقه‌ای بلند انتخاب می‌کنند و آن را در آب می‌گذارند. اما در این صورت زمان زیادی برای ریشه‌دار کردن ساقه به آن بلندی نیاز است. پس قلمه‌ها را بصورت تک برگی ببرید. بدین ترتیب زودتر ریشه می‌زنند.

برای هر قلمه دو برش نیاز است. اما برش از کجا باشد بهتر است؟ ابتدا یک برگ را انتخاب کنید. بالا و پایین برگ و ساقه را دو برش مورب بزنید. قسمتی از ساقه که به برگ وصل است محل رشد ریشه است. این همان گره معروف در قلمه‌زنی است. بدین ترتیب می‌توانید از ساقه بلند چندین قلمه داشته باشید.

مرحله چهارم

گذاشتن قلمه‌ها در آب: ظرفی مناسب در نظر بگیرید و قلمه‌ها را طوری در آب قرار دهید که کل قسمت برش خورده در آب قرار بگیرد. آنها را در جایی گرم و روشن بگذارید تا ریشه بزنند. آب ظرف را هر چند روز یک بار عوض نمایید تا اکسیژن کافی داشته باشد.

مرحله پنجم

آماده شدن قلمه‌ها برای کاشت در گلدان: وقتی ریشه‌ها به طول 2 سانتی متر رسیدند، آنها را از آب خارج کنید. قلمه‌های ریشه دار را زیاد در آب نگه ندارید. زیرا بعد به سختی تبدیل به گیاه خاکی می‌شوند.

مرحله ششم

کاشت قلمه‌ها در گلدان: درون گلدان کوچکی خاک تازه ریخته و قلمه‌ها را لبه گلدان بگذارید. کمی خاک ریخته و جایشان را ثابت نمایید. قلمه‌هایی نیز وسط گلدان بگذارید و خاک بریزید. حالا دیگر گلدان را به جای اصلی ببرید.

 

تکثیر پتوس به روش تقسیم بوته

یکی از روش هایی که در زمان تعویض گلدان میشه تکثیر پوتوس رو انجام داد تقسیم ریشه هست که خاک اطراف بوته را بتکانید و سپس از قسمت مناسبی از ریشه اقدام به تقسیم کردن کنید و بوته جدید را در گلدانی دیگر بکارید.

 

نگهداری گل پتوس در آب:

این گیاه از جمله گیاهانی است که در آب نیز رشد می‌کند، اما کیفیت ریشه و برگهای آن مانند پوتوس کاشته شده در خاک نیست.

در ادامه با نکات نگهداری گل پوتوس در آب آشنا می‌شویم:

برای نگهداری پوتوس در آب قلمه هایی از گیاه اصلی را از قسمت بند جدا کرده و درون آب قرار دهید.

آب را هر چند وقت یکبار تعویض کنید و ریشه های سیاه و لزج را جدا کرده و گلدان را ضد عفونی کنید.

از آب بدون املاح استفاده کنید و سعی کنید از گیاه قلمه گرفته و در خاک بکارید تا اگر مشکلی برای گیاهان در آب اتفاق افتاد، کل گیاه را از دست ندهید.

 

آفات و مشکلات گیاه آپارتمانی پوتوس

پتوس

 

ویدیو آموزشی تکثیر پتوس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا