نهال و گیاهان آپارتمانی

استوا و گل های استوایی

زیبا ترین گل های استوایی

آب و هوای استوایی

ostavaaa

آب و هوای استوایی یا آب و هوای بارانی در اطراف خط استوائی این سیاره رخ می دهد و گرم بودن آن و همراه با باران فراوان مشخص می شود. در این جنگل های گرمسیری گسترده توسعه یافته و محصول بیشترین تابش خورشید در منطقه استوایی است.

این امر باعث گرم شدن بیشتر توده های هوا ، سبک شدن آنها و افزایش آنها می شود. بنابراین ، ناحیه ای تشکیل می شود که کم فشار است و باد از سمت شمال شرقی (نیمکره شمالی) و از جنوب شرقی (نیمکره جنوبی) به سمت آن جریان دارد.

این بادهای پر از رطوبت از اقیانوس ، وقتی از بالای خط استوا بالا می روند ، خنک شده و بخار آب را متراکم می کنند و باعث باران می شوند. این باران ها عملاً در طول سال ثابت هستند و همراه با دمای گرم متغیر کمی از آب و هوای استوایی تشکیل می شود.

میزان بارندگی به طور متوسط ​​سالانه بیش از 2500 میلی متر است ، حتی بیش از 6000 میلی متر است و در موارد شدید به 16000 میلی متر می رسد. این نوع آب و هوا مناطقی از آمریکای گرمسیری ، آفریقای مرکزی ، جنوب هند ، آسیای جنوب شرقی و بخشی از اقیانوسیه را در بر می گیرد.

در مناطق آب و هوایی استوایی ، تنوع بیولوژیکی به ویژه در جنگل آمازون و جنگل کنگو به حداکثر پیشرفت می رسد. گیاهان معمولی برای این شرایط ، مانند درختان انجیر ، ارکیده و نخل ، و همچنین محصولات با ارزش تجاری بزرگ مانند کاکائو ارائه می شود.

در حالی که جانوران جانوران نمادین مانند نخستیان ، بسیاری از گربه های بزرگ ، بیشتر تمساح ها و مارها را شامل می شوند.

خصوصیات اقلیمی استوا:

آب و هوای استوایی یا بارانی را آب و هوای جنگل گرمسیری یا آب و هوای مرطوب استوایی نیز می نامند و یکی از سه زیرگروه آب و هوای گرمسیری است. با کلمات اختصاری شناخته می شود اف در سیستم Köppen ، کجا به آب و هوای استوایی است.

متوسط ​​دما در اینجا بالای 18 درجه سانتی گراد است F این به این واقعیت اشاره دارد که این زیرگروه یک فصل خشک را نشان نمی دهد ، به همین دلیل میانگین بارش انباشته بیشتر از 60 میلی متر در خشک ترین ماه است.

 

درجه حرارت:

میانگین دمای سالانه اندازه گیری شده در سطح دریا همیشه بالاتر از 27 درجه سانتی گراد است ، با دامنه تغییر 3 تا 5 درجه سانتیگراد. این بدان معناست که در طول سال دما بیش از 5 درجه متوسط ​​افزایش یا کاهش نمی یابد ، بنابراین به زیر 22 درجه سانتیگراد نمی رسد.

این آب و هوا در واقع یک درجه حرارت هم دما است ، یعنی تقریباً با یک دما در طول سال. در حقیقت ، دما بین شب و روز بیشتر از ماه به ماه است.

 

زندگی گیاهی:

گل های استوایی :پوشش گیاهی مشخصه این آب و هوا جنگل بارانی گرمسیری مانند جنگل های آمازون و کنگو است. با تنوع بیولوژیکی زیاد و ساختار گیاهی بسیار پیچیده مشخص می شود.

این پیچیدگی در وجود چندین طبقه عمودی یا کف پوشش گیاهی و گیاهان اپیفیتیک و کوهنوردی فراوان بیان می شود.

 گلهای استوایی برای خانه‌تان

gooole

آماریلیس:

amarplic

گل های استوایی:این گیاه را در زمستان مجبور به گلدهی می‌کنند، پس خانه‌تان در زمستان هم گل خواهد داشت! گل‌های آماریلیس ترومپت شکل اند و به قطر 20 تا 25 سانتی متر بر روی گیاه ظاهر می‌شوند. گل‌های در رنگ‌های زیادی قابل یافت اند. این گیاه را در پاییز بکارید و در نقطه‌ای آفتابی در خانه قرار دهید. تا زمانی که آماریلیس‌تان در تابستان به دوره استراحت برود، آن را مرتبا آبیاری کنید و کود بدهید.

 

بنفشه آفریقایی:

banfsheh

گل های استوایی:بنفشه آفریقایی یک بوته رزت مانند کوتاه با برگ‌هایی مودار و مخملی تولید می‌کند. این گیاه گل‌هایی در رنگ‌های سفید، آبی، بنفش، قرمز، صورتی، ارغوانی، سبز لیمویی، زرد کم رنگ یا دو رنگ دارد. گل‌های بنفشه آفریقایی در نوع گلبرگ هم با هم تفاوت دارند بعضی از آنها کلبرگ‌های موجدار، تعدادی گلبرگ‌های صاف و گرد و برخی دیگر گلبرگ‌های حاشیه دار دارند.

حواس‌تان باشد که باید برگ و گل‌های مرده و خشک شده گیاه را بلافاصله هرس کنید.

آنتوریوم:

antoriyom

گل های استوایی:یکی از محبوب‌ترین گل‌های استوایی، آنتوریوم دارای صدها گونه مختلف است و به نور کم و رطوبت ناچیز اکثر خانه‌ها مقاوم است. گل‌های شکوهمند آنتوریوم برای یک ماه بر روی گیاه باقی می‌مانند و ممکن است بعد از آن گیاه دوباره گل تولید کند.

 

 

بروملیاد:

bro

بروملیاد، این گیاه غیر معمول و جالب در تمام طول عمر خود تنها یک بار گل می‌دهد و بعد از آن پاجوش تولید کرده و گیاه اصلی می‌میرد! پاجوش‌ها را می‌توان به عنوان گیاهی مستقل کاشت. انواعی از بروملیادها نگهداری خاصی دارند. پس در هنگام خرید در مورد نوع گیاه و نگهداری که می‌خواهد تحقیق کنید تا گلی استوایی و زیبا داشته باشید.

 

بگونیا:

beh

بگونیا معمولا به عنوانی گیاهی یک ساله پرورش داده می‌شود در حالی که چند ساله است که شاخساری دارد که درست به اندازه گل‌هایش جذاب هستند. پرورش اکثر بگونیاها آسان است به خصوص اگر برای آنها نور خوبی فراهم کنید. البته این گیاه به نور کم هم مقاوم است.

 

گل شیپوری:

sheypori

شاید فکر می‌کردید تنها نوع شاخه بریده از این گیاه موجود است، اما خیر. در سال‌های اخیر انواع زیادی از این گل به بازار عرضه شده است. چیزی که در گل شیپوری به عنوان گل می‌شناسیم در واقع بخشی است که گل اصلی که زرد و خوشبو است را در برگرفته است. بلندترین گونه گل شیپوری می‌تواند تا 90 سانتی متر هم ارتفاع پیدا کند. گل شیپوری در رنگ‌های مختلفی از جمله سفید، صورتی، ارغوانی، نارنجی، قرمز و زرد قابل یافت است.

 

گیاه چای ترش:

chay

گل های استوایی:این گیاه بوته‌ای چوبی گل‌هایی به بزرگی نعلبکی دارد. گل‌های گیاه چای ترش در رنگ‌های قرمز، صورتی، زرد، نارنجی و سفید یافت می‌شوند. هر گل تنها یک روز زنده می‌ماند اما اگر گیاه را به خوبی کود دهی کنید ممکن است در تمام سال گل بدهد. هر چقدر گیاه نور بیشتری دریافت کند گلدهی بهتری خواهد داشت.

 

آکالیف:

akali

گل های استوایی:به این گیاه دم قرمز گربه هم گفته می‌شود. این گیاه استوایی مخصوص خانه گل‌هایی افتاده رو به پایین و میله‌ای تولید می‌کند. آکالیف در بهار و تابستان، و گاهی در تمام طول سال، گل تولید می‌کند. این گیاه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید چرا که شیره‌اش اندکی سمی است و باعث ایجاد خارش در پوست می‌شود.

گیاه کلومنه آ (کولومنئا):

kolo

این گیاه بیش از 150 گونه دارد. کلومنه آ می‌تواند مو دار یا صاف باشد، نازک یا ضخیم و واکسی باشد، شاخسار سبز روشن، سبز تیره، برنز یا چند رنگ داشته باشد با گل‌های کوچک نارنجی، زرد یا قرمز لوله‌ای شکل.

گیاه خورشیدی:

khorshidi

خوشه‌های نارنجی گل‌های ترومپت مانند گیاه خورشیدی بر روی شاخسار چرمین و سبز تیره آن، چیزی است که خانه‌تان به آنه نیاز دارد. با رسیدن بهار گل‌ها از بین می‌روند و جای خود را به میوه های کوچک و قرمز رنگ می‌دهند. گلدان گیاه خورشیدی را باید به ندرت تعویض کنید در غیر این صورت سال‌ها طول می‌کشد تا گیاه گل دهد.

گیاه کرینوم یا سوسن عنکبوتی:

sosan

این گیاه آشنای آماریلیس است که برگ‌های بلند و گل‌های قیف مانند به رنگ‌های صورتی، قرمز و سفید تولید می‌کند. این گیاه در اواخر بهار یا تابستان گل‌های تقریبا معطر تولید می‌کند و باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. شیره گیاه تقریبا سمی است پس اگر می‌خواهید گیاه را هرس کنید و یا کاری با آن انجام دهید پوشیدن دستکش را فراموش نکنید و آن را از دسترس حیوانات و بچه‌ها هم دور نگه دارید.

 

سیکلامن:

sikamen

شکل و رنگ برگ‌های این گیاه به راستی بی‌نظیر است. سیکلامن برگ‌های قلبی شکل به رنگ سبز تیره با الگوهای نقره‌ای دارد و گیاه بدون وجود گل هم بسیار زیبا است. گل‌هایی به شکل بال‌های پروانه دارد که در پاییز و گاهی حتی در زمستان ظاهر می‌شوند. در خانه در جایی خنک نگه دارید.

 

گیاه اسکینانتوس:

skantos

کاسبرگ‌های ارغوانی تیره و جوانه‌های گل قرمز رنگی که درون آنها قرار دارند در انتهای شاخه‌های گیاه اسکینانتوس ظاهر می‌شوند. این گیاه درون خانه گاه و بی‌گاه گل می‌دهد و جلوه شاخسار سبز تیره رنگش را بیشتر می‌کند. این گیاه برای گلدهی به آفتاب کامل یا نور کمکی نیاز دارد. در ماه‌های گرم‌تر سال می‌توان اسکینانتوس را در بیرون از خانه قرار داد.

 

گاردنیا:

gardenia

با برگ‌های بزرگ، سبز تیره و براقی که دارد و گل‌های سفید – کرم رنگ و خوشبویش، گیاهی عالی برای خانه محسوب می‌شود. گل‌های گاردنیا از بهار تا پاییز بر روی گیاه باقی می‌مانند. وادار کردن گیاه به گلدهی درون خانه سخت است چرا که اگر درجه حرارت شب از 18 درجه سانتی گراد بالا تر رود گیاه گل نمی‌دهد. به علاوه نیازمند رطوبت بالا و میزان زیادی نور خورشید است پس گلخانه‌ای خنک جای مناسبی برای قرار دادن گیاه خواهد بود تا گل بدهد.

 

روئلیا:

reo

شاخسار زیبا با رگه‌هایی سفید و گل‌ها رنگارنگ به شما کمک می‌کنند گیاه روئلیا را بشناسید. وقتی این گیاه را در خانه پرورش می‌دهید گل‌های ترامپت شکل و قرمز رنگش در پاییز و زمستان ظاهر می‌‌شوند. این گیاه را می‌توان به صورت یک بوته کوچک درآورد.

 

ارکیده:

orkideh

با وجود اینکه شاخسارش هم دیدنی‌ است، ارکیده، بیشتر به خاطر گل‌های خاصش شناخته شده است. ارکیده به گروهی از گیاهان با انواع و اقسام اشکال و رنگ‌ها گفته می‌شود که نیازهای محیطی بسیار گوناگونی دارند.

به همین دلیل است که تقریبا برای هر محیط و هر خانه‌ای گیاه ارکیده مناسبی وجود دارد. قبل از خرید هر ارکیده مطمئن شوید نیازهای آن را می‌دانید و مئمئن هستید شرایط خانه‌تان برای پرورش آن مناسب است، سپس آن را تهیه کنید.

 

اسپاتی فیلوم:

spay

اسپاتی فیلوم یکی از گیاهانی است که به خاطر شاخسار براق، سبز تیره و موج داری که دارد پرورش داده می‌شود. پس خودتان می‌توانید حدس بزنید با ظهور گل‌ها زیبایی گیاه دو چندان خواهد شد! این گیاه هم به نور کم مقاوم است و می‌تواند در هر محیطی به خوبی رشد کند و سالم بماند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا