کاشت و پرورش گیاه

آموزش کاشت سبزی خوردن در منزل

کاشت سبزی خوردن

چطور سبزی خوردن را در منزل بکاریم

 

برای کاشت سبزی خوردن ابتدا حدود یک یا دو متر مربع از فضای باغچه داخل حیاط را برای این کار در نظر بگیرید. با آجر یا بلوک های سیمانی یا قلوه سنگ، محدوده‌ هر سبزی را مشخص کنید و خاک های هر قسمت را شخم بزنید. با بیل کاملا خاک این قسمت را پشت و رو کنید و کلوخ‌ ها را با گوشه ی بیل خرد کرده و با شن‌ کش سطح خاک را کاملا صاف کنید تا آبیاری پس از رشد بذرها به آسانی انجام گیرد.

در مرحله ی بعدی بذرهای مورد نظر که از قبل خیس خورده را به‌طور یکنواخت روی خاک بپاشید و به اندازه‌ دو برابر قطر بذر روی آن را با خاک برگ الک کرده بپوشانید. در نهایت با آب پاش آن را آبیاری کنید. دقت کنید آب را یکدفعه نریزید. آرام آرام و با ملاحظه این کار را انجام دهید.

اگر خاک با شلنگ و اصطلاحا به‌ طور “شره” آبیاری بشود بذرهای کاشته شده، در اثر فشار بیشتر از حد معمول آب در داخل خاک پایین می روند و جوانه‌ی بذرها قادر نخواهند بود سر از خاک بیرون آورند و زحمات شما بی‌ نتیجه خواهد ماند.

کاشت سبزی خوردن
نحوه کاشت سبزیجات در باغچه و نکات مهم آن

sabzikhordan
sabzikhordan yek

سه عامل مهم رطوبت، حرارت و هوای مساعد موجب سبز شدن بذرها می‌ شوند. به همین دلیل برای کشت سبزی خوردن در منزل حتی‌ الامکان از کاشت ردیفی استفاده کنید تا عملیات زراعی نظیر وجین، سمپاشی، کنترل علف‌های هرز و چیدن محصول راحت‌ تر و آسان‌ تر باشد.
انتخاب یک محل مناسب برای باغچه شما بسیار مهم است و در طعم و حجم سبزیجات تاثیر‌گذار خواهد بود. برای انتخاب محل باغچه برای سبزی خوردن به موارد زیر توجه داشته باشید:

باغچه در یک مکان آفتابی باشد: اکثر سبزیجات حداقل به ۶ ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند. نور بیشتر درواقع برداشت سریعتر و بیشتر را برای شما به ارمغان خواهد آورد و همینطور سبزیجات بزرگتر و طعمی دلنشین تر خواهد داشت.
خاک مناسب باغچه: خاک خوب و نرم باعث می‌شود تا گیاهان به راحتی ریشه‌های خود را پخش کنند و استوار باشند. غنی سازی خاک را با کودهای کمپوست سرعت ببخشید و زهکشی مناسب را برای آبیاری صحیح در نظر بگیرید.

 

زهکشی مناسب برای خاک باغچه

sabzi

محل باغچه سبزیجات مناسب باشد: قطعا باغچه شما نباید در مکانی که در معرض سیل و زیر باران‌های سنگین است بنا شود. یا از طرفی در محلی که خشک و دور از آبرسانی باشد.

به یاد داشته باشید: بهتر است برای شروع یک باغچه کوچک سبزیجات را اجرا کنید تا یک مزرعه بزرگ سبزیجات بی‌کیفیت!

سبزیجات که ممکن است بیشتر از یکبار در فصل به ثمر بشینند:

لوبیا
چغندر
هویج
کلم
کلم بروکلی
کاهو
تربچه
اسفناج

سبزیجات پیشنهاد شده در زیر، گیاهان رایجی هستند که نسبتا آسان رشد می کنند:

گوجه فرنگی
فلفل
کلم
لوبیا بوش
کاهو
چغندرقند
هویج
شاد
تربچه
خیار

سبزیجات شامل دسته‌های متنوعی شامل حبوبات، سبزیجات برگ، سبزیجات ریشه‌ای ، ذرت، خیار، خربزه، کدو تنبل و غیره هستند. حبوبات منبعی عالی از پروتیین‌ها هستند. سبزیجات برگ، مانند کلم و کاهو، و همچنین سبزیجات مانند سبزیجات مانند خیار و کدو، منبع خوبی از بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند.

زمان کاشت سبزیجات در باغچه

گیاهان فصل گرم معمولا میوه میدهند که بخش خوراکی آنها است و می توانند برای مصرف زمستان نیز ذخیره شوند ؛ دیگر محصولات فصل گرم عبارتند از:بادمجان، بامیه، کدو، هندوانه، و غیره.

ویدیو آموزشی کاشت سبزی جات در منزل

امتیاز کاربران: 4.48 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا