ابزار آلات باغبانی

راهنمای خرید پمپ آب خانگی به همراه لیست انواع پمپ آب

پمپ آب خانگی

راهنمای خرید پمپ آب خانگی به همراه لیست انواع پمپ آب

در منازل مسکونی چند طبقه، مشاغل و صنایعی که با آب یا انواع سیالات سر و کار دارند نیاز به آب پر فشار بیشتر احساس می‌شود. به همین منظور استفاده و خرید بیش از گذشته شده و شاید خیلی از ما به دنبال شناخت بهترین مدل پمپ آب باشیم. پمپی با حداکثر کارایی که نیاز به آب یا سیال پرفشار را به طور کامل برطرف نماید. در این راهنمای خرید شما با پمپ‌ها، ویژگی‌ها، نحوه عملکرد آنها و متغیرهایی که در انتخاب مناسب اهمیت دارند بیشتر آشنا می‌شوید.

ویدیو راهنمای خرید

چند نوع پمپ داریم؟

پمپ اب یک

همچون بسیاری از محصولات دارای تنوع هستند و هر کدام از آنها برای استفاده در زمینه‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند تا نهایت کارایی را داشته باشند. به طور کلی می‌توان انواع پمپ آب را موارد زیر نام برد.

صنعتی
خانگی
تاسیساتی
استخری
کارواش

به طور کلی پمپ‌ها وظیفه دارند فشار آب موجود در سیستم لوله کشی را افزایش دهند. تا به این واسطه امکان جابجایی سیال بین بخش‌های گوناگون ساختمان‌ها و نیز طبقات وجود داشته باشد. به طور کلی با گسترش شهرها، افزایش ارتفاع ساختمان‌ها و کاهش منابع آبی، امکان جابجایی سیال بین طبقات بالاتر وجود ندارد، از طرفی سیستم‌های پمپاژ شهری توان ارسال آب را تنها تا طبقات دوم ساختمان‌ها دارند. به همین دلیل اکثر ساختمان‌ها به ویژه ساختمان‌های دور از شبکه تصفیه خانه و با تعداد طبقات بالاتر، از آن استفاده می‌کنند.

در راهنمای خرید یاد می‌گیریم که عملکرد دستگاه به چه صورت است و پیش از خرید این دستگاه باید به چه نکاتی توجه کرد.
بخش‌های مختلف پمپ آب پیش از آنکه به بررسی عملکرد پمپ آب بپردازیم بهتر است در وهله اول با بخش های مختلف این دسته از تجهیزات اشاره نمود. از جمله این بخش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوسته آب بند
الکتروموتور
شفت
پره
دریچه های ورودی
دریچه های خروجی
یاتاقان

به طور کلی در این دسته از تجهیزات، الکتروموتور وظیفه دارد، با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی، توان لازم را برای افزایش فشار آب ایجاد نماید. با گردش شفت، پره‌های متصل به آن شروع به حرکت کرده و با گردش آن ها آب به درون پمپ مکیده می شود. بر حسب نوع عملکرد پمپ، آب به سمت انتهای پره ها حرکت کرده و در اثر هندسه و سرعت دورانی شفت، فشرده می شود.

آب فشرده شده از طریق خروجی های تعبیه در آن ، خارج شده و وارد لوله کشی ساختمان‌ها می شود. متریال به کار رفته در بدنه پمپ اصفهان عمدتا از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند. به منظور جلوگیری از نشتی پمپ عمدتا بدنه این تجهیزات متناسب با استانداردهای IP66 تولید می گردند.

راهنمای خرید

پمپ اب

پیش از خرید باید به نکات متعددی توجه نمود که در ادامه به بیان هر یک خواهیم پرداخت:
نوع پمپ مورد نظربه طور کلی پمپ آب بر حسب نوع عملکرد به خصوصی که دارد، به انواع مختلفی مانند پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی تقسیم بندی می شوند. به طور کلی در پمپ های آب جتی، در مرحله مکش آب، خلاء ایجاد شده و در حین افزایش فشار، هوا به آن افزوده می شود. این پمپ ها عموما در سیستم استخر ها، ساختمان های مسکونی با ارتفاعی بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقابل پمپ های آب بشقابی عمدتا قادر هستند دبی بیشتری را برای ساختمان ها تامین کنند. این پمپ ها عمدتا از هد پایین تری نسبت به پمپ های آب جتی برخوردار بوده و به همین دلیل عمدتا در ساختمان هایی با تعداد طبقات کم مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که متوجه شدید، هد پمپ از جمله مهمترین عواملی است که پیش از خرید پمپ آب باید به آن توجه کرد. به طور کلی وجود اصطکاک در دیواره لوله ها و نیز وجود اتصالات فرعی مانند شیر فشار شکن، زانویی ها، تبدیل ها و… سبب می شود تا فشار آب موجود در سیستم های لوله کشی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند. به این ترتیب آب مسافت مشخصی را می توانند در سیستم لوله کشی، طی کند. در واقع هد پمپ بیانگر میزان مسافتی است که پمپ می تواند آب را در مسیر لوله کشی انتقال دهد.

دبی پمپ

از دیگر عوامل بسیار مهمی که پیش از خرید پمپ آب باید در نظر گرفت می توان به دبی اشاره کرد. به طور کلی دبی بیان کننده میزان حجم آبی است که توسط پمپ جابجا می شود. عمدتا برای محاسبه این پارامتر در ساختمان ها فرض می شود که در تمام واحد های موجود در یک ساختمان یک شیر با دبی عبوری ۱۰ لیتر بر دقیقه باز است و سپس متناسب با مقدار حجم آب مورد نیاز و نیز ضریب اطمینان پمپ مورد نظر انتخاب می گردد. به طور مثال در یک ساختمان ۳ طبقه با ۶ واحد مسکونی، با در نظر گرفتن ضریب اطمینان، عمدتا پمپی با دبی ۷۰ لیتر بر دقیقه باید تهیه شود.

برند تولید کننده

برند تولید کننده نقش بسیار مهم و کلیدی در انتخاب پمپ اب دارد. به طور کلی امروزه برندهای گوناگونی در زمینه تولید انواع آن فعالیت می کند. محصولات تولید شده توسط هر یک از این برند ها از کیفیت به خصوصی برخوردار بوده و به همین دلیل انتخاب نوع برند از عوامل مهم در دوام و پایدار پمپ به شمار می رود. عمدتا در انتخاب نوع برند تولید کننده پمپ باید با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت شود.

به طور کلی مصرف انرژی پمپ از جمله مهمترین عواملی است که پیش از خرید پمپ باید به آن توجه نمود. به طور کلی پمپ های آبی باید بازدهی مناسبی داشته باشند و در ازای عملکردی مناسب، در مصرف انرژی به صورت بهینه عمل کنند‌.
حرف آخر برای راهنمای خرید:

برای خرید یک دستگاه کارآمد باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

بکارگیری متریال مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی در ساختار پمپ ها
استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در فرآیند تولید این محصولات
استفاده از الکتروموتورهای با کیفیت
دوام و پایداری بالا
مصرف انرژی بسیار پایین
هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار پایین

معرفی لیست بهترین پمپ های آب خانگی


1-پمپ هاچاسو

پمپ آب ده

شرکت هاچاسو یکی از قدیمی ترین و بهترین شرکت ها در زمینه پمپ و تجهیزات وابسته در ایران می باشد. پمپ نیم اسب هاچاسو VPM55 ساخت کشور چین و تحت لیسانس ژاپن بوده و جزو باکیفیت ترین پمپ های چینی موجود در بازار می باشد . اگر خواهان آن هستید که یکی از بهترین  را با قیمتی مناسب بخرید – بهترین گزینه برای شما بی شک پمپ آب هاچاسو می باشد. کیفیت این پمپ نسبت به قیمت آن بسیار ارزنده می باشد.

مشاهده و خرید پمپ هاچاسو


2-پمپ پنتاکس
پمپ آب یازده
پمپ نیم اسب پنتاکس مدل PM-45IR از نوع پمپ های سانترفیوژی و از دسته پمپ آب خانگی می باشد، که جهت انتقال آب تمیز استفاده می گردد. این مدل پمپ آب پنتاکس جهت به کار گیری در مصارف خانگی، صنعتی، تهویه مطبوع، سیستم های گرمایشی و بوستر پمپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.قابل ذکر است که تمامی قطعات این پمپ ساخت ایتالیا است و تنها تفاوت آن در مونتاژ آن در ایران می باشد. در نتیجه از لحاظ کیفیتی می توان گفت که این پمپ با مدل اصلی و ایتالیایی آن برابری می کند. این پمپ جهت افزایش فشار آب سرد و گرم مناسب می باشدجنس بدنه پمپ چدن ، جنس شفت پمپ استنلس استیل ، حداکثر دمای سیال 90 درجه سانتی گراد ، نوع مایع آب تمیز می باشد.با قدرت 0.50 اسب به صورت تک فاز عمل می کند. اندازه دهانه وروردی و خروجی پمپ پنتاکس یک اینچ می باشد.این مدل پمپ پنتاکس دارای کلاس عایق بندی F و کلاس محافظت IP44 می باشد.

مشاهده و خرید پمپ بنتاکس


3-پمپ وایز
پمپ آب دوازده

پمپ نیم اسب وایز ساخت کشور چین میباشد.  یکی از پر فروش ترین پمپ های نیم اسب چینی داخل بازار میباشد.

مشاهده و خرید پمپ وایز


4-پمپ آب خانگی استرولر

پمپ آب سیزده

الکتروپمپ های سری QB دارای پروانه ای از جنس برنج که اصطلاحا پروانه خورشیدی نامیده میشود میباشند، این نوع پروانه با تیغه های شعاعی متعددی که در لبه آن است برای انتقال آب تمیز بدون ذرات جامد و مایعات غیر خطرناک مناسب است. این سری از الکتروپمپ های خانگی به پمپ آب محیطی نیز معروف هستند. این پمپ ها در کنار ساختار نسبتا ساده ای که دارند قابل اطمینان و ایمن هستند و استفاده از آنها برای واحدهای 1 یا 2 طبقه ، ساختمانهای ویلایی به صرفه می باشد.

این پمپ ها به طور گسترده ای برای مصارف خانگی مثل تامین آب از چاه ها، افزایش فشار آب برای مصارف ساختمانی، صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و باید در فضایی سرپوشیده نصب شوند. الکتروپمپ QB60 از سری پمپ های خانگی استرولر با قدرت 0.5 اسب و با دور موتور 2900RPM قادر است حداکثر ارتفاع (هد) 38متر و حداکثر آبدهی (دبی) 40 لیتر بر دقیقه رو برای مصرف کننده تامین می کند.پمپ آب QB60 دارای ترموستات حراراتی (OVERLOAD) بوده که در صورت قطعی آب و یا ایجاد گرمای زیاد در موتور بصورت اتوماتیک پمپ خاموش می شود . پمپ QB60 دارای عملکرد دائمی (CONTINUOUS DUTY) بوده و قابلیت کارکرد در مدت زمان طولانی را دارا می باشد .

مشاهده و خرید پمپ استرولر


5-پمپ الکتروژن

پمپ آب چهارده

اطلاعات پمپ نوع محصول CAM۱۰۰ جنس بدنه چدن حداکثر ارتفاع ۵۲ متر حداکثر آبدهی ۲.۶ متر مکعب در ساعت, ۴۳ لیتر بر دقیقه قدرت ۱ اسب بخار حداکثر دمای مجاز محیط کار ۴۰ درجه سانتیگراد حداکثر دمای مجاز سیال مصرفی ۶۰ درجه سانتیگراد سایز ورودی ۱ اینچ سایز خروجی ۱ اینچ برند الکتروژن کشور سازنده ایران شرایط کاری پمپ حداکثر دمای مجاز محیط کار ۴۰c حداکثر دمای مجاز سیال مصرفی ۶۰c ظرفیت مکش مناسب در دبی های کم و زیاد حداکثر قدرت مکش ۸ متر خصوصیات ساختمان پمپ بدنه از جنس چدن الکتروموتور القایی از نوع تک فاز دو قطب ۲۸۵۰rpm آب بند مکانیکی از جنس (کربن /سرامیک /NBR) شفت از جنس فولاد ضد زنگ دارای محافظ حرارتی درجه حفاظتی IP۴۴ کلاس عایقی F جنس پروانه استیل

مشاهده و خرید پمپ الکتروژن

 


6-پمپ ابارا

پمپ آب

الکتروپمپ مکشی مدل AGA 1.00 M-LOCAL یکی از پمپ‌های مکش این شرکت محصوب می‌شود. از این محصول برای آبیاری، تخلیه آب استخر، افزایش فشار آب و انتقال مایعات استفاده می‌کنند. این پمپ مکش. قطر دهانه‌ی ورودی و خروجی این پمپ 1 اینچ است. توجه داشته باشید که دمای آب قابل مکش برای این پمپ نباید از 40 درجه بیشتر باشد؛ در غیر‌این‌صورت به دستگاه آسیب خواهد رسید. برای ساخت بدنه‌ی این پمپ از چدن استفاده می‌‌کنند و پروانه‌ی و شفت پمپ را به ترتیب از تکنوپلیمر و استیل ساخته می‌شود. در خصوص موتور این پمپ باید گفت که سرعت گردش آن 2900 دوربردقیقه است. این موتور تکفاز است و با برق شهری کار می‌کند. قدرت این موتور حدود 1 اسب بخار است. شاخصه‌ی حفاظتی IP44 که مشخصه‌ای در خصوص حفاظت موتور در برابر رطوبت و گردوغبار است، از ویژگی‌های موتور مدل AGA 1.00 M-LOCAL به شمار می‌آید. بدنه موتور پمپ از آلومینیوم ساخته می‌شود. شرکت ابارا یک شرکت بین‌المللی است که از سال 1912 در کشور ژاپن فعالیت خود را درزمینه‌ی تولید انواع پمپ و الکتروپمپ آغاز کرد. این شرکت در کشورهای مختلفی از جمله ایران کارخانجات تولیدی دارد. ابارای ایران از سال 1373 تاسیس و از سال 1380 فعالیت خود را به صورت عملی آغاز کرد. محصولات ابارای ایران به کشورهای هم‌جوار هم صادر می‌شود.

مشاهده و خرید پمپ ابارا


7-پمپ پمپیش
پمپ آب نیم اسب

ویژگی‌های پمپ سیالات

پایه آلومینیومی پوسته آلومینیومی تک‌فازدارای خازن توکار قیمت بسیار مناسب

مشاهده و خرید پمپ پمپیش


لیست انواع پمپ آب

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا