کاشت و پرورش گیاه

روش های تکثیر و پرورش کیوی به همراه فیلم آموزش کاشت دانه کیوی

پیوند کیوی کاشت بذر کیوی

انواع طرق تکثیر کیوی

kivii

کیوی را میتوان به روشهای مختلف از قبیل بذر، پیوند، قلمه های خشبی، قلمه های غیر خشبی (چوب نرم)، قلمه های ریشه و … تکثیر نمود.

 

1. بذر:

kiviiiii

برای تهیه بذر، میوه کاملاً نرم و رسیده را در مخلوط کن برقی قرار داده و با سرعت کم و مدت کوتاهی به جریان انداخته میشود. گوشتن میوه از الک ریزی گذرانیده شده و برای جمع اوری بذور، شستشو انجام میگیرد. سپس بذور خشک شده در کیسه پلاستیکی در بسته ریخته شده و در 4/4 درجه سانتیگراد نگهداری میشود.

{عمل قرار دادن بذور بین لایه هایی از ماسه مرطوب یا پیت و در معرض درجات حرارت پایین قرار دادن آن را که معمولاً در طول زمستان و در هوای آزاد به مرحله اجرا در می آید، استریقیکاسیون مینامند. این عمل مخصوص بذوری است که قبل از جوانه زدن نیاز به یک دوره سرمادهی دارند.}

بذور کیوی را میتوان در محوطه هوای آزاد، پس از رفع خطر یخبندان کشت نموده و نتیجه بهتری را تا کشت در گلخانه حاصل نمود. لیکن همیشه ضریب اطمینان کاشت در داخل گلخانه به علت شرایط نامطمئن آب و هوای بیرون و نیز امکان سهولت در برقراری تناوب درجات در داخل گلخانه بیشتر است. جوانه زدن بذور در حدود 3-2 هفته طول میکشد. زمانی که نهالها به اندازه کافی بزرگ شدند بایستی آنها را به خزانه کاملاً محافظت شده در هوای آزاد منتقل نمود.

 

 

2. پیوند جوانه ای با پوست:

کیوی

نهالهای کیوی معمولاً در پایان اولین فصل رشد، در شهریور ماه که قطر ساقه ها در حدود 8 میلیمتر گردیده آماده برای پیوند جوانه میباشند. قلمه پیوندک در جریان فصل رشد برداشت میگردد. در داخل ساقه اصلی یا پایه، در ارتفاعی معادل 10 سانتیمتر تا زمین، شکافی به شکل T ایجاد، و سپس جوانه آماده شده در داخل شکاف قرار داده میشود. آنگاه جوانه با استفاده از نوار پلاستیکی در محل خود مستحکم میگردد. پس از به اتمام رسیدن دوره خواب زمستانی، و با شروع رشد جوانه، ساقه پیچک از قسمت بالای جوانه در حال رشد قطع میگردد.

 

 

3. پیوند چوبی:

کیوی

زمان انجام آن ترجیحاً در طول دوره فصل خواب گیاه (بهمن ماه بهترین زمان است) میباشد. برای انجام این امر پیوندکهایی از پایه های ضخیم گیاه برداشت گردیده و در خزه اسفاگنوم مرطوب نگهداری میشود. و نیز نگهداری آن در یخچال در 4 درجه سانتیگراد امکانپذیر است. پیوند زبانه ای یا انگلیسی بهترین آن تشخیص داده شده است. پس از آماده شدن قلمه پیوندک، برش مشابهی در پایه در ارتفاع 10 سانتیمتری زمین ایجاد میشود. پیوندک در محل برش قرار داده شده و با نوار پلاستیکی محکم بسته میشود و سپس با چسب پیوند محل اتصال و اطراف ان پوشانیده میشود تا از خشک شدن آن جلوگیری به عمل آید.

 

 

4. قلمه:

کیوی

قلمه ساقه: تکثیر کیوی از طریق انواع مختلف قلمه های ساقه از قبیل ساقه های خشبی، ساقه های نیمه خشبی و ساقه های نرم با موفقیت به مرحله اجرا در آمده است. در ریشه دار شدن هر سه نوع قلمه، استفاده از ایندول بوتیریک اسید (IBA) موجب افزایش درصد ریشه دار شدن قلمه گردیده است. تکثیر کیوی وسیله قلمه ساقه های نرم یک روش تجاری محسوب میگردد.

قلمه ریشه: قلمه های ریشه به قطر 30-5 میلیمتر برای تکثیر کیوی مناسب میباشد. قلمه ها به طول 70-50 میلیمتر جدا گردیده، سپس به صورت افقی در زیر سطح خاک در گلخانه کاشته میشود. جوانه ها در صورت برخورداری از حرارت کف بستر، و موارد تنظیم کننده رشد تا صد در صد رشد خواهد نمود. قلمه های موصوف در زمستان و یا اوائل بهار کشت میگردد.

فیلم کاشت دانه کیوی

امتیاز کاربران: 4.55 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا