خاک و کود

معرفی انواع خاک برای کاشت و لیست 50 مدل خاک ها برای کاشت

خاک برای کاشت گل و گیاه و سبزی کاری

خاک مناسب باغچه خانگی

خاک

پر اهمیت ترین موضوع در رابطه با سلامت گیاهان خاکیست که گیاه در آن رشد میکند. خاکه مناسب باغچه با ترکیبات گوناگون داراى انواع مختلفی می باشد. بعضی از خاکها شنی، بعضی خاک رسی، بعضی حاصل خیز و برخی هم ضعیف و غیرحاصل خیزند می باشند و باید با کود باغچه تقویت شوند. مقدار نسبی ذرات را به اصطلاح بافت خاک می نامند که شامل ریزی و درشتی می باشد.

اصول آماده سازی خاک مناسب برای باغچه

خا ک مناسب باغچه برای کاشت گل باید حاصلخیز و بدون بذر علف هرز در باغچه باشد. اینگونه خاکها دارای بافتی خوب و متوسط با عمق 30 تا 50 سانتی متر می باشند. اگر خاک رسی باشد مى توانیم آن را با ماسه یا شن ریز یا کودهای دامی مخلوط کنیم و یا با خاک برگ پوسیده اصلاح نماییم.

پس از این مرحله خاک باغچه را تا عمق 30 سانتی متر با بیل شخم زده تا بتوانیم کودهای دامی پوسیده و ماسه را به صورت کامل با خاک مخلوط نماییم. عمل شخم زدن باید در زمانی انجام شود که رطوبت در حد خوبی باشد، مثلا خاک نباید نه زیاد خشک باشد و نه زیاد رطوبت دار، و اگر اینگونه باشد بر اثر آب زیاد، خاک به صورت گل در آمده و عمل شخم زدن و کاشتن گلها به سختی صورت خواهد گرفت و همین امر باعث می شود گلها بعد از کاشت رشد مناسبی نداشته باشند.

انواع خاکها برای کشت

خاک یک

پیت ماس

پیت ماس به ماده ای جامد شبیه خا ک اطلاق می گردد که در مصارف عمومی باغبانی، گلخانه ای، پرورش گل و… کاربرد دارد. در حال حاضر این ماده، با ترکیب از مقادیری نیترات ( ازت )، پتاسیم و کلسیم به منظور غنای بیشتر و تبدیل آن به نوعی کود تولید می گردد.پیت ماس بقایای نوعی خزه و یا جلبک است و اغلب در کشورهایی مثل لیتونی و استونی تولید می گردد.
ظرفیت نگهداری آب و مواد غذایی قابل قبولی دارد. این ویژگی موجب می یک ماده بسیار عالی شود برای حفظ رطوبت خاک به حساب آید. pH در پیت‌ماس‌ها متفاوت ولی اکثرا در محدود خنثی و البته کمی پایین‌تر از خنثی به سمت اسیدی می باشد.کیفیت و کمیت عناصر تشکیل دهنده پیت ماس و مقادیر نسبی آنها ریز تر بودن دانه های آن یکی از مشخصات بارز آن می باشد.

انواع پیت ماس موجود در بازار

پیت ماس را می توان در رنگ ها (سیاه، قهوه‌ای و سفید) و جنس‌ها و بافتهای مختلفی بازار یافت. تفاوت پیت ماس با رنگ های مختلف در میزان مواد آلی و بافت آن است. همچنین انواع مختلف پیت ماس بر اساس سایز بافت موجود می باشد که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اغلب از نوع دانه ریز و متوسط پیت ماس به منظور کاشت بذر کاکتوس استفاده می‌شود. به دلیل اینکه پیت ماس از لاشه گیاهی تهیه می شود ، سرشار از عناصر مغذی مانند فسفر پتاسیم و نیتروژن است که در بافت گیاهان به یافت می شود. بنابراین به عنوان یک مکمل کود گیاهی استفاده می گردد. به علت تجزیه‌های طولانی مدت آلودگی‌های محیطی بسیار کمتری دارد و با اعمال مختلفی می توان آن را ضدعفونی نمود. خرید و فروش پیت ماس معمولاً بر اساس واحد لیتر است.

کوکوپیت

خاک گیاه کاری

ترکیبی است که از الیاف پوست درخت نارگیل به دست می آید. کوکوپیت قیمت بالایی نسبت به بقیه انواع خاک دارد اما دقت کنید که نمی توان از آن به تنهایی استفاده کرد. چرا که این ترکیب مواد مغذی کافی برای رشد گیاه را ندارد. ترکیب کوکوپیت و پرلیت به همراه خاک باغچه و پیت ماس می تواند بهترین خاک برای گلدان گیاهان باشد. از آن به خصوص برای خاک کاکتوس و بونسای استفاده می شود.

خاکبرگ

خاک برگ (کمپوست گیاهی) از برگ و بقایای گیاهی مرطوب و انباشته شده که بر اثر فعالیت باکتری ها، پوسیده و به رنگ قهوه ای تیره تبدیل شده است بدست می آید

پرلیت

ترکیب دیگری که در گلدان استفاده می شود پرلیت است. پرلیت یک ترکیب معدنی سفید رنگ بوده که از سنگ های آتشفشانی و از اعماق زمین منشا می گیرد. این ترکیب بسیار سبک است و کاملا فاقد مواد مغذی می باشد. پس نتیجه می گیریم که پرلیت را نباید به تنهایی در ترکیب خا ک استفاده کرد. بهترین آن برای گیاهان اپارتمانی خاکی است که علاوه بر مواد مغذی، پرلیت هم داخلش داشته باشد. کاربرد پرلیت این است که آب را جذب کرده و به مرور در اختیار گیاه قرار می دهد. همچنین استفاده از پرلیت می تواند باعث افزایش تهویه هوای خاک شود.

خاک ماسه ای(شنی)

ماسه به تنهایی خاکی فقیر است و نمی تواند مواد مغذی لازم را برای گیاه تامین کند. این خاک در نگهداری آب هم ضعیف است و بیشتر حجم آب را خود عبور می دهد. ماسه از خرد شدن سنگ های سیلیسی بدون آهک در رودخانه ها ایجاد می شود. برای استفاده از ماسه باید ابتدا آن را بشویید تا از تمیز بودنش مطمئن شوید. برای این که از تامین مواد مغذی گیاه مطمئن شوید باید ترکیباتی مثل خا ک باغچه، کوکوپیت و پیت ماس هم به ماسه اضافه کنید.

خاک لومی

در واقع شما برای پرورش گیاهان به خاک عالی احتیاج دارید تا برداشت موفقیت آمیزی داشته باشید و خاک لومی همان خاک جادویی است که در بسیاری از کتاب های باغبانی به آن اشاره می شود.به طور کلی، خاک لومی ترکیب ایده آل را برای اکثر گیاهان در خود دارد (اگرچه برخی از گیاهان به خاک شنی یا صخره ای نیاز دارند و برخی حتی به خاک رس نیاز دارند).

لوم مواد مغذی را در خود نگه می دارد و دارای بافتی است که آب را به اندازه کافی در خود نگه می دارد تا ریشه های گیاه به آن دسترسی داشته باشند، اما در عین حال به خوبی تخلیه می شود، به این معنی که آب در نهایت از فضای زهکشی از آن خارج می شود تا ریشه های گیاه در آب نمانده و پوسیده نشوند. بدون وجود خاک با کیفیت، گیاهان برای زنده ماندن تلاش زیادی می کنند و معمولا به تغذیه و آبیاری اضافی نیاز دارند.

خاک رسی

تراکم ذرات و جذب آب در رس بالا و از طرفی نفوذپذیری این خاک بسیار کم است. درصد مواد معدنی مثل کلسیم و پتاسیم در رس بالاست اما مواد آلی آن کم است. هر چه درصد رس در گیاه بیشتر باشد  سنگین تر می شود. به همین دلیل استفاده از رس در ترکیب گیاهانی که به زهکشی بالا نیاز دارند اصلا توصیه نمی شود. برای استفاده از رس برای گیاهان آپارتمانی حتما باید از ترکیبی مثل اسید هیومیک برای اصلاح آن استفاده شود. اسید هیومیک نفوذپذیری را بالا می برد و مواد آلی گیاه را هم تامین می کند.

لیست 50 مدل خاک برای کشت

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا