سموم گیاهی و جانوری

سم کشاورزی چیست؟به همراه لیست قیمت سموم کشاورزی و باغبانی

سموم کشاورزی

سم کشاورزی چیست؟

سم

سموم کشاورزی مواد شیمیایی هستند که برای از بین بردن آفات به کار می روند. به طور کلی، سم کشاورزی یک عامل شیمیایی یا بیولوژیکی مانند ویروس، باکتری، ضد میکروبی یا ضد عفونی کننده است که آفات را ناتوان می کند و از بین می برد.

این استفاده از سموم کشاورزی به قدری رایج است که اصطلاح آفت کش اغلب مترادف با سم کشاورزی تلقی می شود. معمولاً برای از بین بردن یا کنترل انواع آفات کشاورزی که می توانند به محصولات زراعی و دام آسیب رسانده و بهره وری مزرعه را کاهش دهند، سم کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین سموم کشاورزی عبارتند از: حشره کش ها برای از بین بردن حشرات، علف کش ها برای از بین بردن علف های هرز، جونده کش ها برای از بین بردن جوندگان و قارچ کش ها برای کنترل قارچ ها و کپک ها.

فلسفه مبارزه شیمیایی

سم

 

جایگاه مبارزه شیمیایی در مدیریت تلفیقی آفات عبارت است از بکار گیری انواع روشهای مبارزه بر علیه یک یا چند آفت به صورت منظم و سازمان یافته که بر اساس اصول و قواعد خاص صورت می گیرد و بر این اساس خسارت حاصله تا زیر سطح زیان اقتصادی پائین می آید.

مبارزه شيميايي با آفت

مفهوم حفاظت از گیاهان در برابر آفات عبارت است از کاهش دادن جمعیت آفات در هر مرحله از رشد که تاثیر مستقیم در ایجاد خسارت در محصول دارند.

زمان سم پاشی

کشاورز باید بداند که برای کنترل آفت چه نوع آفت کش و چه میزانی مورد نظر است . در برخی مواقع لازم است یک سم پاشی ملایم صورت بگیرد و این خود باعث کاهش مقاومت می شود .

محاسبه مقدار سم

سم

1- محاسبه مقدار سم لازم از یک فرمولاسیون (X) با توجه به مقدار ماده موثره در هکتار (A) و در صد ماده موثره در فرمولاسیون (B) بوسیله رابطه زیر صورت می گیرد.

X = A x100B

2- برای محاسبه مقدار سم موثره (Y) که لازم است با مقداری از یک ماده رقیق کننده (Q) برای به دست آوردن غلظت معینی از سم مخلوط می گردد از رابطه زیر استفاده می گردد.

Y=Q x

 

اهداف

یک آفت کش لازم است روی هدف بخصوصی که مورد هجوم آفت بیماریهای گیاهی و علفهای هرز قرار گرفته بکار برده شود. آلودگی محیط زیست بوسیله آفت کشها در اثر دریفت(قطرات رانده شده به خارج از هدف ) آنها به خارج از مزرعه و بیرون از محدوده سم پاشی یکی از معایب کار بوده و انتفادی است که به آفت کشها می شود مخصوصا موقعی که اثرات سوء دریفت آشکار باشد.

 

مبارزه با آفات

سم

 مفهوم حفاظت از گیاهان عبارت است از کاهش جمعیت آفات در مرحله ای از تکامل آن که مسئولیت مستقیم خسارت به مزارع را بر عهده دارد . موثر ترین روش در حفاظت از گیاهان موقعی است که سم بکار رفته در مزرعه مورد هجوم آفات قرار گرفته به طور ضربتی جمعیت آن را کاهش داده و این کار طوری انجام شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

انواع سموم کشاورزی

سم

سموم کشاورزی معمولا بر اساس انواع آفاتی که با آنها مبارزه می کنند، گروه بندی می شوند:

1. حشره کش ها – حشرات

2. علف کش ها – گیاهان

3. جونده کش ها – جوندگان

4. باکتری کش ها – باکتری ها

5. قارچ کش ها – قارچ ها

6. لاروکش ها – لارو

بر اساس میزان تجزیه پذیری سموم کشاورزی را می توان به صورت زیر نیز تقسیم بندی کرد:

  1. سم کشاورزی قابل تجزیه:سموم کشاورزی تجزیه پذیر، آنهایی هستند که می توانند توسط میکروب ها و سایر موجودات زنده به ترکیبات بی ضرر تجزیه شوند
  2. سم کشاورزی غیر قابل تجزیه:سموم کشاورزی غیر قابل تجزیه آنهایی هستند که ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد تا از بین بروند.

یک روش دیگر برای طبقه بندی سموم کشاورزی، تقسیم بندی آنها بر اساس اشکال شیمیایی یا روش تولید آنهاست

سموم کشاورزی مرتبط از لحاظ شیمیایی

سم

 

ارگانوفسفره:

بیشتر سموم کشاورزی ارگانوفسفره ها حشره کش هستند، آنها با ایجاد اختلال در آنزیمی که یک انتقال دهنده عصبی را تنظیم می کند، بر سیستم عصبی حشره تأثیر می گذارد.

کاربامات:

همانند سموم ارگانوفسفره، آفت‌کش‌های کاربامات نیز با ایجاد اختلال در آنزیمی که انتقال‌دهنده عصبی را تنظیم می‌کند، بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند. با این حال، اثرات آنزیمی آنها معمولا برگشت پذیر است

حشره کش های ارگانوکلره:

این سموم کشاورزی معمولاً قبلاً مورد استفاده قرار می گرفتند، اما اکنون بسیاری از کشورها به دلیل اثرات بهداشتی و زیست محیطی و ماندگاری آنها (مانند DDT، کلردان و توکسافن)، حشره کش های ارگانوکلر را از بازار خود حذف کرده اند.

پیرتروید:

این سموم کشاورزی یک نسخه مصنوعی از پیرترین، یک آفت کش طبیعی هستند که در گل داوودی یافت می شود. این سموم به گونه ای توسعه داده شده اند که پایداری خود را در محیط به حداکثر برسانند.

علف کش های سولفونیل اوره:

علف‌کش‌های سولفونیل اوره مانند پیریتیوباک سدیم، سیکلوسولفامورون، بیسپیری‌باک سدیم، ترباسیل، سولفومترون-متیل سولفوسولفورون، ریم سولفورون، پیرازوسولفورون-اتیل، ایمازوسولفورون، نیکوسولفورون-نیکوسولفورون، فلا سولفورون، نیکوسولفورون، فلا سولفورون، نیکوسولفورون، فلا سولفورون، نیکو سولفورون، نیکوسولفورون، فلا سولفورون، نیکوسولفورون اتیل، فلوپیر سولفورون- متیل سدیم، اتوکسی سولفورون، کلریمورون-اتیل، بنسولفورون-متیل، آزیم سولفورون و آمیدوسولفورون برای کنترل علف‌های هرز ایجاد شده اند.

نمونه هایی از سموم کشاورزی

سم

نمونه هایی از سموم کشاورزی، قارچ کش ها، علف کش ها و حشره کش ها هستند.  سم های کشاورزی شیمیایی مصنوعی خاص عبارتند از: گلیفوسیت، آسفات، دیت، پروپوکسور، متالدئید، اسید بوریک، دیازینون، دورسبان، دی دی تی، مالاتیون و …

فواید استفاده از سموم کشاورزی

فایده اصلی استفاده از سموم کشاورزی این است که می توانند با محافظت از محصولات در برابر حشرات و سایر آفات کشاورزان را نجات دهند. با این حال، در ادامه برخی دیگر از مزایای اصلی استفاده از سم کشاورزی آورده شده است.

• کنترل کننده :آفات و ناقلین بیماری های گیاهی.• ناقلین بیماری انسان/ دام و موجودات مزاحم. • ارگانیسم هایی که به سایر فعالیت ها و ساختارهای انسانی آسیب می رسانند.

لیست انواع سم به همراه قیمت

امتیاز کاربران: 4.83 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا