سموم گیاهی و جانوری

خاک دیاتومه بهترین سم برای کشتن ساس ها

معجزه طبیعی خاک دیاتومه برای کشتن ساس ها

خاک دیاتومه بهترین سم برای کشتن ساس ها

دیاموته

اگر از ساس های خانه خسته شدید و روشی پیدا نمیکنید که این موجودات موذی و خونخوار را از بین ببرید بهترین روش بی خظر روش بدون بازگشت اگر در نظر دارید که با سم پاشی این موجودات را از بین ببرید باید هزینه زیادی کنید و چند روز در خانه نباشید و اثرات مخرب سم های شیمیایی تا ماه ها در منزل و محل زندگی شما باقی می ماند ولی استفاده از این خاک گیاهی و بی خطر کار را راحت میکند.

برای استفاده از این خاک ان را در گوشه های خانه بریزید و بگدارید تا ماها بماند تا اثر گذاری دایمی داشته باشد.هنگام استفاده حتما ماسک بزنید.

برای خرید این خاک ارزشمند در گوگل عبارت خرید خاک دیاتومه را جستجو کنید.

همه چیز در مورد خاک دیاتومه

دیاموته

خاک‏های دیاتومه با توجه به مواد تشکیل دهنده به رنگ‏های مختلف از سفید تا خاکستری یا زرد و قرمز دیده می‏شوند و در اشکال متفاوت گرد، پهن و مسطح وجود دارند.

خاک دیاتومه (Diatomaceous earth) از بقایای فسیلی جلبک ‏های تک سلولی تحت عنوان دیاتوم بوجود آمده ‏است.خاک‏های دیاتومه با توجه به مواد تشکیل دهنده به رنگ‏های مختلف از سفید تا خاکسترییا زرد و قرمز دیده می ‏شوند و در اشکال متفاوت گرد، پهن و مسطح وجود دارند.

فرم پهن خاک‏های دیاتومه سطح فعال بیشتری داشته لذا توانایی حشره‏کشی بالایی دارند (Korunic, 1997 ).خاک‏های دیاتومه از دیاتوم‏هایی با منابع متفاوت بوجود آمده ‏اند. مقدار کریستال سیلیکای موجود در خاک دیاتومه،نقش موثری در قدرت حشره‏ کشی آن‏ها ایفا می‏کند (Fields and Korunic, 2000).به طور کلی خاک‏های دیاتومه‏ای که از دیاتوم‏های آب‏های دریاها بوجود آمده ‏اند،۲ تا ۷ درصد کریستال سیلیکا دارند و خاک‏های دیاتومه‏ای که از دیاتوم‏های آب‏های شیرین(برکه، دریاچه، مرداب) ایجاد شده‏ اند، محتوی کمتر از ۱ درصد کریستال سیلیکا می‏ باشند.

فرمولاسیون‏های دریایی خاک ‏دیاتومه به دلیل داشتن مقدار کریستال سیلیکا زیادقدرت حشره ‏کشی بالاتری داشته و حدود ۱/۰ درصد وزنی از آن‏هابرای کنترل آفات انباری کافی است (Golob, 1997).علاوه بر این اندازه ذرات خاک‏های دیاتومه نیز در توانایی حشره‏ کشی آن‏ها موثر است.

میانگین اندازه ذرات تشکیل دهنده خاک‏های دیاتومه در صورتی که برابرو کوچکتر از ۱۵ میکرومتر باشد مناسب است. مقدار اکسید سیلیسیم (SiO2) موجود در خاک دیاتومه نیزدر عملکرد آن موثر است. فرمولاسیون‏هایی که مقدار اکسید سیلیسیم آنها بیشتر از ۸۰ درصد باشد،توانایی حشره کشی بالاتری دارند ((Korunic, 1997; Korunic and Ormesher, 1998.

طرز عمل خاک دیاتومه

دیاموته

ذرات خاک‏ دیاتومه حاوی حفرات ریزی هستند که توانایی جذب مولکول‏های موم اپی‏کوتیکول حشره را دارند.لذا هنگام تماس با کوتیکول حشرات لایه مومی کوتیکول را جذب کرده،به مقدار کمی باعث ایجاد خراش بر روی سطح کوتیکول می‏گردد و سبب از دست رفتن آب بدنو مرگ حشره می‏شود Ebeling, 1971)).

مزایای خاک دیاتومه

دیاموته

خاک‏های دیاتومه مزایای زیادی دارند که عبارتند از:

۱- خاک‏‏های دیاتومه روی طیف وسیعی از آفات انباری موثر هستند (Anonymous, 1999).

۲- عمر انبار داری خاک‏‏های دیاتومه نامحدود است و تا زمانی که سطح دانه

و انبار، خشک باقی بماند باعث حفاظت طولانی مدت مواد غذایی انبار شده بخصوص غلات می‏گردند ( Fields, 1998 ).

۳- کاربرد خاک‏‏های دیاتومه راحت و آسان است (Golob, 1997).

۴- خاک‏های دیاتومه پایدار بوده و بر خلاف ارگانوفسفات‏ها، در اثر گرما تجزیه نشده و موثر باقی می‏مانند.بنابراین بقایای شیمیایی سمی روی مواد غذایی بر جا نمی‏گذارند و با مواد موجود در محیط زیست واکنش نشان نمی‏دهند (Quarles, 1992).

۵- گزارشات متعددی در رابطه با مقاومت آفات انباری به برخی نگهدارنده‏ های غلات نظیر پیرتروئید‏ها،ارگانوفسفات‏ها، کاربامات‏ها، هیدروکربن‏های کلره، (Bacillus thuringiensis (B.t و برخی سموم تدخینی وجود دارد (Subramanyam and Hagstrum, 1995). در صورتی که هیچ گونه مقاومتی از گونه‏ های انباری به خاک دیاتومه تا به حال گزارش نشده است

۶- خاک‏ های دیاتومه توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایالت متحده امریکا بعنوان یک ماده امن معرفی شده‏ اند (Snetsinger, 1988).

۷- خاک‏ های دیاتومه حاوی سیلیکای بی‏ شکل می‏ باشند که با توجه به گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، سیلیکای بی‏شکل متعلق به نسل سوم آفت کش‏ها بوده و شواهد و مدارک کافی برای خاصیت سرطان‏زایی آن وجود ندارد (IARC, 1997).

۸- خاک‏های دیاتومه بی‏بو هستند (Anonymous, 1999).

۹- خاک‏های دیاتومه سمیت کم روی پستانداران دارند و برای حشرات مفید و غیر هدف کم خطر هستند ( Fields, 1998 ).

۱۰- خاک‏های دیاتومه هیچگونه تاثیر نامطلوبی بر قدرت جوانه زنی، کیفیت، طعم، ارزش نانوایی، خاصیت آرد و سایر خصوصیات دانه ندارند و استفاده از آن‏ها برای حفاظت غلات، بقولات و دانه ‏های روغنی ثبت گردیده است  .(Aldryhim, 1990; Korunic et al., 199611) خاک‏های دیاتومه دوره کارنس نداشته و بلافاصله پس از کاربرد، دانه قابل مصرف می‏باشد (Anonymous, 1999).

۱۲- خاک‏های دیاتومه در آمریکا و کانادا به عنوان افزودنی غذا ثبت گردیده‏اند (Fields, 1998).

۱۳- استفاده از خاک‏های دیاتومه در مقایسه با روش‏های فعلی کنترل آفات انباری در انبارها مقرون به صرفه و اقتصادی‏تر است (ضیائی و همکاران، ۱۳۸۵).

 محدودیت‏های خاک دیاتومه

دیاموته

۱- خاک‏های دیاتومه در صورتی که در غلظت‏های بالاتر از حد استاندارد در تیمار غلات بکار گرفته شوندباعث کاهش وزن هکتولیتری دانه می ‏گردند. البته خاک‏های دیاتومه با منشأهای مختلف در کاهش وزن هکتولیتری متفاوت می‏باشند (Korunic, 1998).

۲- تیمار طولانی مدت (بیش از یکسال) غلات با خاک‏های دیاتومه

موجب کاهش خاصیت روانی و چسبندگی دانه‏ها به ‏یکدیگر می‏گردد (Fields, 1998 ).

۳- خاک‏های دیاتومه نمی ‏توانند به خوبی سموم تدخینی، باعث کنترل مراحل نابالغ آفات درجه اول

نظیر گونه ‏های جنس Sitophilus و گونه R. dominica که در دانه به سر می‏برند، گردد (Fields, 1998 ).

۴- با توجه به عملکرد خاک‏های دیاتومه در صورتی که رطوبت محیط و مواد غذایی انبار شده زیاد باشد، خاک دیاتومه نمی‏ تواند به خوبی مواد انبار شده را محافظت کند (Le Patourel and Singh, 1984 ).

۵- احتمال بروز بیماری‏های تنفسی به فرمولاسیون‏های خاک دیاتوم ه‏ای که حاوی مقادیر بالایی کریستال سیلیکا می‏باشند وجود دارد. لذا در حین کاربرد خاک دیاتومه استفاده از ماسک ضروری است (McLaughlin, 1994).

با توجه به این که خاک‏های دیاتومه دارای مزایای بسیاری در مقایسه با محدودیتهای کم و قابل کنترل می‏باشند.لذا استفاده از این ترکیبات در انبارهای غلات، بقولات و دانه‏ های روغنی کشور بمنظور کنترل و کاهش خسارت آفات انباری توصیه می‏گردد.امید آن که حاصل این کار تحلیلی و سایر پژوهش‏ها بتواند از هدر رفتن سرمایه ‏هاو دست رنج‏ها جلوگیری نماید و مفید واقع شود.

استفاده از خاک دیاتومه در خانه

دیاتومه

می توانید در محیط خانه نیز از خاک دیاتومه برای دور کردن حشرات استفاده کنید. کافی است مقداری از این خاک را در زیر چارچوب در و پنجره، زیر تخت و وسایل خانه یا هرجای دیگری که حشرات در آنجا رفت و آمد می کنند، بریزید. اگر بچه کوچک یا حیوان خانگی دارید مراقب باشید نزدیک محلی که در آن خاک دیاتومه ریخته اید، نشوند. بهتر است خاک را نزدیک مجرای کولر یا بخاری نریزید، چون ممکن است غبار خاک داخل فضای خانه پخش شود.

نحوه استفاده از خاک دیاتومه در باغچه

 

از آنجا که آب باعث نرم شدن دیاتومه می شود و آن را از کار می اندازد، در برخی مواقع ممکن است کمی به مشکل بربخورید. البته به این معنی نیست که اگر خاک دیاتومه خیس شد دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید! دقت کنید که خاک زمین حتماً خشک باشد و خاک را در محلی نریزید که احتمال خیس شدن آن وجود داشته باشد. متاسفانه دقیقاً به همین دلیل، توصیه می کنیم خاک دیاتومه را مستقیم اطراف ریشه گیاهان نریزید. برای اینکه خاک دیاتومه مؤثر واقع شود، می توانید مثلاً خاک را در محل زندگی حشرات در اطراف گیاهان بریزید.

استفاده از خاک دیاتومه در باغچه

وقتی دیاتومه خشک است، می توانید آن را مستقیماً روی گیاهان، روی زمین یا در محلی که می دانید حشرات در آنجا رفت  و آمد می کنند، بریزید. حتی می توانید برای ریختن آن، از یک بیلچه یا الک هم استفاده کنید. با استفاده از الک، خاک دیاتومه به طور یکنواخت در همه جا پراکنده خواهد شد.

اگر می خواهید خاک روی سطح برگ ها و درختان بچسبد، می توانید آن را با مقداری آب مخلوط کنید و روی سطح مورد نظر اسپری کنید. به این ترتیب وقتی خاک خشک شود، روی سطح می چسبد و مؤثر واقع می شود. برای این کار حتماً برچسب روی محصول را بخوانید. البته به طور کلی، معمولاً برای هر گالن آب باید چهار قاشق غذاخوری خاک دیاتومه استفاده کنید.

اگر برای آبیاری زمین یا گلدان ها از شلنگ یا تیپ آبیاری استفاده می کنید ممکن است مشکل خیس شدن خاک پیش بیاید. اگر شلنگ یا تیپ به طور دائمی در کنار گیاهان قرار داشته باشد، می توانید یک لایه ضخیم مالچ در اطراف گیاه بریزید و سپس خاک دیاتومه را روی مالچ بریزید تا خیس نشود و اثر کند.

امتیاز کاربران: 4.85 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا